کتاب‌فروشی Kid’s Republic در پکن

۳۰ تیر ۱۳۹۴
4
افرادی که این مطلب را پسندیده اند.

در بررسی فضاهای آموزشی معمولاً تمرکز بر مدارس و دانشگاه‌ها است که مربوط به کاربری خاص و رده سنی خاصی است و کمتر به مواردی مانند کتابخانه‌ها و سایر فضاها اشاره می‌شود درحالی‌که مدارس فضاهای اجباری هستند و مکان‌های دیگر آموزشی به دلیل اختیاری بودن می‌توانند تأثیر به سزا و بیش‌تری در آموزش و یادگیری فرد داشته باشند پس وجود و طراحی این فضاها بسیار اهمیت دارد.
این اثر یک بنای دوطبقه شامل یک فضای بازی و فعالیت در طبقه پایین و یک فروشگاه کتاب و کتابخانه برای کودکان در طبقه دوم است.اتاق بازی در طبقه پایین یک فضای رنگین کمان شکل با 12 رنگ روبان مختلف است و فعالیت‌هایی مانند قصه‌خوانی یا پخش انیمیشن در فواصل معین در این محیط انجام می‌شود. فواصل و برش‌های موجود در دیوار و سقف برای تأکید کردن و نمایش اجسام هستند اما آن‌هایی که در زمین وجود دارند به‌عنوان صحنه و جایی برای نمایش و صحبت استفاده می‌شوند. همین‌طور درسرتاسر فضا موکت و فرش‌هایی پهن‌شده‌اند تا کودکان بتوانند به‌راحتی و آزادانه بنشینند، دراز بکشند و بازی کنند.
کتاب‌فروشی Kid’s Republic در پکن
پله‌ها کودکان را به فروشگاه کتاب طبقه بالا هدایت می‌کنند. روبان رنگین‌کمانی از فضای پایین شروع می‌شود و تا فروشگاه بالا می‌رود. این روبان صدمتری در بخش‌های مختلفی از فضا عملکردهای متفاوتی دارد و پیچ می‌خورد، می‌چرخد و درنهایت به‌جایی که شروع‌شده در طبقه اول برمی‌گردد.
کتاب‌فروشی Kid’s Republic در پکن
جلد‌های کتاب‌های کودکانه شاد و رنگین هستند و این موضوع باعث می‌شود در مقایسه با فروشگاه‌های کتاب معمولی فضای شادتر و راحت‌تری ایجاد شود. در این فضا قفسه‌های کتاب منظم وجود ندارد و کودکان در هرجایی که بخواهند می‌توانند بنشینند و تصاویر کتاب را ببینند و لذت ببرند.
کتاب‌فروشی Kid’s Republic در پکن
در بین قفسه کتاب‌ها سوراخ‌هایی تعبیه‌شده‌اند که علاوه بر امکان تبادل اطلاعات و تبادل بصری جایی را برای کتاب خواندن کودکان ایجاد می‌کنند.
کتاب‌فروشی Kid’s Republic در پکن
این فروشگاه تعداد بسیاری از بهترین کتاب‌های کودک از کشور‌های مختلف گردآوری کرده است و هدف آن نه‌تنها فراهم کردن بهترین کتاب‌ها بلکه ایجاد فضایی دنج و راحت برای کودکان است تا آن‌ها را به یادگیری مشتاق کند و فضایی برای پرورش ذهن‌های خلاق باشد. این مکان نمونه بسیار مناسبی از یک طراحی فکر شده است و نشان می دهد که چگونه یک اثر می‌تواند تأثیر مثبتی در جامعه داشته باشد.
کتاب‌فروشی Kid’s Republic در پکن
kasraghavidel کسرا قویدل

یه لحظه دلم خواست منم الان تو این فضا بودم!

امروز ساعت ۰۶:۱۷ ق.ظ
0
kiarash کیارش رضایتی

ایجاد این فضا ها در کشورمون الزامیه و کمک زیادی به ایجاد روحیه در افراد میکنه، ممنون از شما

امروز ساعت ۰۶:۳۹ ق.ظ
0
aghili فرناز امیدی

واقعا فضای جالب و دوست داشتنی ای و کاملا فکر شده طراحی شده

۰۴ مرداد ۱۳۹۴ ۰۷:۱۸
0
×
×